Kuria naują specialybę Lietuvoje

Visuomenei ir aukotojams keliant vis didesnius reikalavimus labdaros ir paramos lauke veikiančioms nevyriausybinėms organizacijoms (NVO), jų skaidrumui ir paramos pritraukimo efektyvumui, didėja poreikis į NVO pritraukti profesionalius darbuotojus. Procesai, kuriuos verslo įmonėje užtikrina pardavimo, rinkodaros ar marketingo specialistai, NVO turi atitikmenį – tai lėšų pritraukimas (angl. Fundraising). Deja, NVO lėšų pritraukimo profesinė sritis Lietuvoje iki šiol vystėsi chaotiškai, o daugelis sektoriaus darbuotojų yra savamoksliai, kurie ugdėsi daug resursų kainuojančiu bandymų – pamokų metodu.

Lietuvoje startuoja iniciatyva Fundraising.lt, kurios tikslas – sukurti lėšų pritraukimo profesijos pagrindą, profesionalų bendruomenę ir padėti kiekvienai nevyriausybinei organizacijai, net ir pačiai mažiausiai, atrasti savo aukotoją.

2020 m. pradžioje Aukok.lt atliktos NVO apklausos duomenimis, net 75 proc. organizacijų per metus pritraukia mažiau nei 10 tūkst. eur paramos iš fizinių asmenų, taigi neturi pakankamo nepriklausomo finansavimo savo veiklai. 79 proc. NVO neturi dedikuoto lėšų pritraukimo personalo, o 9 proc. turi tik po 1 darbuotoją. Daugiau nei pusė NVO atstovų pripažino per pastaruosius 6 mėn. nedalyvavę jokiame su NVO komunikacija ir lėšų pritraukimu susijusiame renginyje.

Projekto Fundraising.lt iniciatorių teigimu, šie apklausos duomenys rodo, jog galimybės tobulėti NVO sektoriaus atstovams Lietuvoje dar neatrastos. „Per 11 Aukok.lt portalo veiklos metų, matome, kad keičiasi aukotojai ir jų elgsena. Pandemija parodė, kad lietuviai nori ir gali prisidėti finansine parama prie nevyriausybinių organizacijų teikiamos pagalbos stokojantiems. Dabar atėjo laikas pačioms organizacijoms didinti savo profesionalumą, kad atitiktų visus aukotojų lūkesčius”, – teigia Aukok.lt portalo vadovė Giedrė Šopaitė-Šilinskienė.

Per 27 mėnesius projektą įgyvendinančios organizacijos – aukojimo portalas Aukok.lt, Slovakijos NVO „Slovenské centrum fundraisingu” ir Lietuvos vadybos konsultacijų ir mokymų kompanija „OVC Consulting“ – kartu su stipriausiomis šalies NVO sukurs pagrindą lėšų pritraukimo specialisto profesijai atsirasti. Jau pradėtas kurti lėšų pritraukimo specialisto profesijos aprašas, kitąmet startuos informacinė platforma Fundraising.lt ir tęstinė kompetencijų ugdymo programa, kurią lydės NVO skirtos konferencijos Fundraising.lt ir lėšų pritraukimo praktikų klubo neformali veikla.

Inga Radzevičienė, „OVC Consulting” veiklos vystymo direktorė ir partnerė, tiki, kad Fundraising.lt projekto stiprybė – ilgalaikė perspektyva. „Remiamės ne tik stipriu noru siekti žinių ir tobulėti profesine prasme. Vertybiškai mums įdomu ir matome prasmę dalyvauti tokiuose projektuose, padėti iniciatyviems žmonėms siekti ilgalaikių tikslų, kuriant ir gerinant savo veiklą bendruomenės, visuomenės ar visos Lietuvos kontekste.” Projekto ekspertės, „OVC Consulting“ konsultantės ir partnerės, Dianos Palivonienės teigimu, NVO pagrindas yra žmonės: „Mes užtikriname sklandžius procesus ir pasiekiame puikius rezultatus, kai turime žmones, kurie sugeba siekti rezultatų, turi energijos ir noro veikti. Ir jų yra tiek, kiek jų reikia. Todėl svarbiausi trys kertiniai dalykai – pritraukti šiuos žmones, užauginti, nes paruoštų specialistų dažniausiai nėra arba jie NVO yra nepasiekiami, ir toliau išlaikyti”.

Fundraising.lt projektas yra „Aktyvių piliečių fondo“, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis.

Renginio atidarymo įrašą galima peržiūrėti čia.