Lietuva ir World Giving Index 2021

Naujausiais pasaulinio dosnumo indekso (angl. World Giving Index) duomenimis, aukojusių pinigais lietuvių rodiklis ženkliai paaugo ir yra aukščiausias nuo pat indekso sudarymo pradžios 2009 metais. Lietuva perkopė šimtuko ribą ir užėmė 99-ą vietą.

2020 metų pasaulinis dosnumo indeksas sudarytas 114-oje šalių atlikus reprezentatyvią apklausą, kurios metu respondentų buvo klausiama, ar per mėnesį iki tyrimo jie:

  • Aukojo labdarai pinigais;
  • Savanoriavo organizacijoje;
  • Padėjo nepažįstamajam.

Tyrimas atkleidė, kad pernai 25 proc. lietuvių skyrė finansinę paramą, 16 proc. – savanoriavo, o 43 proc. – padėjo nepažįstamajam. Lyginant su 2009-2019 metų duomenimis, Lietuvos rodikliai ženkliai pagerėjo pagal visus indekso dėmenis. Bendrasis Lietuvos rodiklis pasiekė 28 proc. ir per dešimtmetį yra išaugęs dvigubai.

Lietuvių dosnumui neabejotinai turėjo įtakos pandemijos laikotarpis, kuris paskatino susitelkti tiek gyventojus, tiek verslo įmones. 2020 metais vien Aukok.lt portalas sulaukė daugiau nei 906 tūkst. Eur paramos ir tai yra didžiausia suma per visą portalo veiklos istoriją. Beveik pusė surinktos sumos buvo skirta 5-iems skubios pagalbos projektams, teikusiems pagalbą pačioms jautriausioms grupėms COVID-19 sukeltų grėsmių akivaizdoje – vaikams iš pažeidžiamų šeimų, vienišiems senjorams, nepasiturintiems gyventojams ir, žinoma, medikams, kovojusiems su viruso pasekmėmis. Būtent pernai buvo įgyvendinta didžiausia Lietuvos istorijoje paramos iniciatyva „Laikykitės medikai“, kuri pritraukė daugiau nei 2,47 mln. Eur fizinių ir juridinių asmenų paramos.  

Nors pasauliniame dosnumo indekse Lietuvos rodikliai pastarąjį dešimtmetį auga, o pernai pasiekė rekordines aukštumas, tačiau vis dar atsilieka nuo pasaulinio vidurkio. 2020-aisiais 31 proc. pasaulio gyventojų paaukojo labdarai (Lietuvoje – 25 proc.), beveik penktadalis pasaulio gyventojų savanoriavo (Lietuvoje – 16 proc.), net 55 proc. pasaulio gyventojų ištiesė pagalbos ranką nepažįstamajam (Lietuvoje – 43 proc.).

Pirmąją Pasaulinio dosnumo indekso vietą užima Indonezija, kuri savo pozicijos neužleidžia nuo 2018 metų. Net 8 iš 10 Indonezijos gyventojų aukoja pinigais, o šalies savanoriaujančiųjų dalis (60 proc.) daugiau nei 3 kartus lenkia pasaulio vidurkį. Pirmajame dešimtuke taip pat yra Nigerija, Australija, Naujoji Zelandija, Kosovas, Kenija, Mianmaras, Gana, Uganda ir Tailandas. Netikėta tai, kad lyginant su paskutiniuoju, 2018 metų Pasaulinio dosnumo indeksu, iš pirmojo dešimtuko iškrito tokios aukštų pajamų ir stiprios ekonomikos valstybės kaip JAV, Jungtinė Karalystė, Kanada, Airija ir Nyderlandai.

Lietuva 2020 metų indekse aplenkė kaimyninę Latviją (105 vieta), tačiau atsiliko nuo Estijos (84 vieta), Rusijos (67 vieta), Lenkijos (37 vieta), Ukrainos (20 vieta).

Nors World Giving Index tyrimo duomenys, dėl skirtingos metodologijos, skiriasi nuo kai kurių nacionalinių duomenų (pvz. Pilietinės galios indeksas), tačiau visi tyrimai rodo stabiliai pozityvią aukojimo tendenciją. Ir tai yra gera žinia Lietuvos nevyriausybinėms organizacijoms, kurios gali pasinaudoti augančiu potencialu ir pritraukti didesnes paramos sumas savo veiklai. Akivaizdu, kad lietuvių motyvacija aukoti auga, tad būtina ją sustiprinti įgyvendinant kokybiškas lėšų pritraukimo kampanijas.

World Giving Index naujausią ataskaitą (anglų k.) rasite Charity Aid Foundation interneto svetainėje: https://www.cafonline.org/docs/default-source/about-us-research/cafworldgivingindex2021_report_web2_100621.pdf