Giving Tuesday ir 10 idėjų, kaip šią dieną Jūsų NVO gali išnaudoti savo tikslams

Šių metų lapkričio 30 d. visame pasaulyje bus minimas ypatingas antradienis – Giving Tuesday arba lietuviškai Dosnumo antradienis. Šis dosnumo judėjimas gimė 2012 metais JAV, Niujorke, o tiksliau, Manhatane įsikūrusio bendruomenės centro „92nd Street Y“ darbuotojų galvose. Jiems kilusi idėja buvo paprasta – paskatinti amerikiečius praėjus Padėkos dienai, po kurios iškart seka grandiozinės Juodojo penktadienio ir Kibernetinio pirmadienio išpardavimų akcijos, daryti gerus darbus ir aukoti savo laiką bei pinigus socialinėms iniciatyvoms. Praėjus dešimtmečiui po #GivingTuesday atsiradimo, ši diena minima visame pasaulyje, o ją įgyvendina 75 oficialūs ir dar kelios dešimtys neoficialių nacionalinių judėjimų. Prie šios iniciatyvos vystymo prisideda net garsieji filantropai Bilas ir Melinda Geitsai.

Kasmet Giving Tuesday yra minimas vis kitą dieną, bet tai visada yra pirmasis antradienis po JAV švenčiamos Padėkos dienos. 2020 metais per Giving Tuesday vien JAV buvo surinkta 2,97 mlrd. JAV dolerių paramos, o grotažymė #GivingTuesday socialiniuose tinkluose paminėta net 61 mlrd. kartų.

Visas šios ypatingos dienos žavesys tas, kad organizacijos, bendruomenės ir pavieniai asmenys patys sprendžia, kaip ją išnaudoti savo socialiniams tikslams pasiekti. Giving Tuesday judėjimas skatina idėjos, logotipo, pagrindinės žinutės adaptavimą ir kūrybišką požiūrį – juk daryti gerus darbus turi būti smagu! Sėkmingai sukurti dosnumo dienos kampaniją padės iniciatyvos puslapyje Givingtuesday.org viešinami logotipų, Canva vizualų šablonai, kampanijų pavyzdžiai iš viso pasaulio ir praktiniai patarimai šios išskirtinės dienos minėjimui. 

Jūsų NVO tikrai verta prisijungti prie šios pasaulinės iniciatyvos ir lapkričio 30 d. priminti apie save aukotojams, paslaugų gavėjams, partneriams, kolegoms ir bendruomenės, kurioje veikiate, nariams. Štai 10 kampanijų idėjų, kurias gali įgyvendinti jūsų NVO per dosnumo antradienį:

1. Surenkite paramos rinkimo akciją. Pasirinkite labai konkretų tikslą, kuriam realu paramą pritraukti per trumpą laiką (vieną ar kelias dienas). Jei šiuo metu turite aktyvų projektą aukojimo portale Aukok.lt, tokiai teminei kampanijai puikiausiai pasitarnaus funkcionalumas „Tapk ambasadoriumi“. Susikurkite Giving Tuesday dienai skirtą akcijos langą, įdėkite teminį vizualą ir glaustą dosnumo antradieniui skirtą aprašymą ir praneškite apie ypatingą lėšų rinkimo akciją savo socialiniuose tinkluose, elektroniniais laiškais savo rėmėjams ir kitokiais būdais paskleiskit žinią. Taip ne tik edukuosite savo bendruomenę apie dosnumo dieną (tikrai Lietuvoje apie Giving Tuesday kol kas žino retas, tad pasieksite AHA efektą), tačiau akcentuodami tai, kad akcija truks vos vieną dieną, galbūt paraginsite aukoti ir tuos, kurie vis atidėliodavo – „ai vėliau“.

2. Pakvieskite jus palaikančius nuomonės formuotojus (influencerius) savo sekėjams pristatyti organizaciją. Savo rėmėjų, palaikytojų, ambasadorių rate turite dideliu sekėjų skaičiumi socialiniuose tinkluose besididžiuojančių žmonių? Pasidalinkite su jais žinia apie pasaulinę dosnumo dieną ir populiariąją grotažymę #givingtuesday ir paprašykite jų paskleisti žinią apie jūsų misiją, poreikius ir būdus, kuriais galima prisidėti prie jūsų veiklos. Tai jums gali atnešti finansinės paramos, naujų sekėjų socialiniuose tinkluose ar savanorių, o influenceriui – pozityvaus, prasmingo ir įtraukiančio turinio.

3. Surenkite dosnumo dieną savo paslaugų gavėjams. Jei jūsų NVO teikia dienos centro, neformalaus švietimo, užimtumo paslaugas, surenkite simbolinę dosnumo dieną ir įtraukite savo paslaugų gavėjus – vaikus, jaunuolius, senjorus. Kartu nuveikite ką nors prasmingo: surenkite teminį užsiėmimą ar rankdarbių vakarą, surenkite įkvepiančio filmo peržiūrą ir diskusiją apie tai, kas yra dosnumas.

4. Surenkite paramos daiktais rinkimo akciją. Dirbate su benamiais, migrantais, skurstančiaisiais ar kitomis jautriomis stokojančiųjų grupėmis? Per Dosnumo antradienį surenkite teminę akciją, kurios metu pakvieskite žmones paaukoti konkrečių reikalingų daiktų, pvz. šiltos patalynės, žieminių batų ar pan. Galite įrengti improvizuotą, vieną dieną veiksiantį daiktų surinkimo punktą ir kiekvieną apsilankiusį pavaišinti arbata. Taip asmeniškai pasveikinsite su dosnumo antradieniu ir padėkosite – aukotojai tikrai bus maloniai nustebinti!

5. Pakvieskite verslo rėmėjus surengti Giving Tuesday minėjimą jų įmonėje. Savo juridiniams aukotojams pasiūlykite idėjų, kaip lapkričio 30 d. padaryti kiek ypatingesnę jų kolektyvui. Pavyzdžiui, surengti dosnumo temai skirtą protmūšį, gerų darbų aukcioną, savanorystės iniciatyvą ir t.t. Pasinaudokite proga pakviesti įmonę į dosnumo dienos minėjimą integruoti paramos rinkimo akciją ir surinktas lėšas skirti jūsų organizacijai.

6. Inicijuokite peticiją, palaikymo parašų rinkimo akciją. Išnaudokite pasaulinę dosnumo dieną tam, kad dar kartą atkreiptumėte visuomenės dėmesį į jūsų atstovaujamos socialinės grupės poreikius ir veiksmus, kurie reikalingi jų atliepimui, žmogaus teisių užtikrinimui.

7. Padėkokite savo savanoriams. Surenkite savo pagalbininkams padėkos pietus ar kitą teminį susitikimą, pavaišinkite arbata su naminiais sausainiais ir pasakykite „Ačiū“ už jų laiką ir pastangas, kurias jie skiria jūsų organizacijai.

8. Pritraukite naujų narių į savo bendruomenę socialiniuose tinkluose. Jūsų Giving Tuesday kampanijos tikslas gali būti nauji Facebook ar kito socialinio tinklo sekėjai. Pasidalinkite tekstu (o gal net ir trumpu video), kuriame pasakojate, kodėl atsirado jūsų organizacija, kokią misiją vykdote ir kokių pokyčių visuomenėje siekiate. Ir būtinai paprašykite savo sekėjų dalintis jūsų įrašu ir pakviesti bendraminčius prisijungti prie jūsų bendruomenės.

9. Pritraukite naujų savanorių. Giving Tuesday – puiki diena apie savo veiklą papasakoti plačiam ratui žmonių ir pakviesti savanoriauti. Gal apie organizaciją galite papasakoti vyresniųjų klasių moksleiviams ar studentams? O gal savo socialiniuose tinkluose pasidalinti žinute, kad mielai laukiate papildomų pagalbos rankų? Priklausomai nuo savanoriškos veiklos pobūdžio, išnaudokite dosnumo antradienį tam, kad potencialius savanorius paskatintumėte prisidėti prie jūsų veiklos.

10. Padėkokite savo aukotojams ir rėmėjams. Dosnumo antradienis – ideali proga viešai ar asmeniškai padėkoti savo rėmėjams už tai, kad jus palaiko ir prisideda prie jūsų organizacijos misijos. Tam puikiai tiks teminis įrašas organizacijos socialiniuose tinkluose, organizacijos vadovo asmeninis elektroninis laiškas kiekvienam rėmėjui, o jei rėmėjų turite nedaug – galbūt net telefono skambutis. Jūsų padėka bus labai malonus ir šiltas netikėtumas.

Pasaulinio dosnumo judėjimo „Giving Tuesday“ šūkis – išlaisvink radikalaus dosnumo galią visame pasaulyje. Šiemet prisijunkite prie šio kvietimo ir jūs!