Lietuva – tarp labiausiai pakilusių valstybių pasauliniame dosnumo reitinge

Naujausiais pasaulinio dosnumo indekso (angl. „World Giving Index“) duomenimis, lietuvių dosnumo rodikliai stipriai paaugo ir pagal šiemet pristatytą reitingą yra aukščiausi nuo pat indekso sudarymo pradžios. Net 37 proc. lietuvių pernai įsitraukė į labdaringas veiklas, o tarp 119 tyrime dalyvavusių valstybių Lietuva užėmė 83 vietą.

Pasaulinis dosnumo indeksas jau daugiau nei dešimtmetį sudaromas kasmet, atlikus reprezentatyvią apklausą, kurios metu respondentų klausiama, ar per pastarąjį mėnesį jie:

  • aukojo labdarai pinigais;
  • savanoriavo organizacijoje;
  • padėjo nepažįstamajam.

Tyrimas atkleidė, kad 2021-aisiais 27 proc. lietuvių skyrė finansinę paramą, 19 proc. – savanoriavo ir net 64 proc. padėjo nepažįstamajam. Lyginant su ankstesnių 5 metų duomenimis, Lietuvos rodikliai pagerėjo 21 proc., o tai  – vienas iš dešimties didžiausių šuolių naujausiame reitinge.

Aukok.lt portalo vadovė Giedrė Šopaitė-Šilinskienė teigia, kad vis ryškiau formuojasi lietuvių aukojimo kultūra: „Anksčiau kalbėdavome apie lietuvių didžiulį susitelkimą krizių akivaizdoje, tačiau dabar matome, kad apskritai išmokome ir įpratome aukoti. Pernai net ir skubios pagalbos poreikiui nuslūgus, įvairiems socialiniams projektams Aukok.lt portale paaukota daugiau nei pusė milijono eurų. Šiemet paskelbti pasaulinio dosnumo indekso duomenys džiugina, bet labai nekantriai laukiu kitų metų tyrimo, kuris, tikiu, užfiksuos rekordinį dosnumą tiek Lietuvoje, tiek kaimyninėse šalyse“. Šiemet tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos šalyse rekordiškai aktyviai aukojama ir savanoriaujama tiekiant pagalbą Ukrainai, o tai neabejotinai turės įtakos kitų metų dosnumo indeksui.

Tyrimo autoriai pažymi, kad naujausias tyrimas suteikia galimybę pamatyti, kaip Covid-19 pandemija ir jos pasekmės paveikė aukojimą ir žmonių dosnumą visame pasaulyje. 2021 metais rekordiškai daug, net 40 proc., pasaulio gyventojų įsitraukė į labdaringas veiklas, taip pat daugiau nei bet kada žmonės aukojo pinigais (35 proc.).

Dosniausiųjų valstybių dešimtukas pasikeitė iš esmės – tik 4 valstybės jame yra klasifikuojamos kaip aukštų pajamų šalys. Pirmąją Pasaulinio dosnumo indekso vietą užima Indonezija, kuri savo pozicijos neužleidžia jau penkerius metus. 8 iš 10 Indonezijos gyventojų aukoja pinigais, ši šalis turi didžiausią aukojančių ir savanoriaujančių gyventojų procentą pasaulyje. Toliau dešimtuke rikiuojasi Kenija, JAV, Australija, Naujoji Zelandija, Mianmaras, Siera Leonė, Kanada, Zambija ir Ukraina.

Nors Lietuvos pozicija reitinge stipriai pakilo, mes vis dar atsiliekame nuo Lenkijos (16 vieta), Estijos (64 vieta), Ukrainos (10), aplenkdami kaimyninę Latviją, kuri, rodikliams dar labiau kritus, užėmė tik 111 vietą.

„World Giving Index“ sudaromas nuo 2009 metų. 2021-aisiais jame dalyvavo 119 šalių, reprezentuojančių daugiau nei 90 proc. suaugusiųjų populiacijos. Naujausią tyrimo ataskaitą (anglų kalba) galima peržiūrėti „Charities Aid Foundation“ interneto svetainėje.